۱۳۹۴ يکشنبه ۱۰ آبان -  شماره 35
www.bahardaily.ir
تیتر خبرها
تبلیغات
علیرضا خمسه در گفت‌وگو با «بهار»:

کمدی بدون انتقاد شکل نمی‌گیرد

مرجان یگانه‌پرست- خبرنگار

علیرضا خمسه، نقش‌های متفاوتی را در عرصه سینما و تلویزیون ارائه کرده است.او به‌عنوان یک بازیگر کمدی در میان مخاطبان شناخته‌شده است. بازیگری که تنها به استعداد و توانایی‌های خود اکتفا نکرده است و به‌طور آکادمیک دراین زمینه تحصیل و بعدها تدریس کرده است. شاید او با بازی در نقش بابا پنجعلی در سریال «پایتخت» و آقاخان در «میکاییل» ساخته سیروس مقدم در ذهن‌ها تثبیت شده باشد، اما بازی‌های دلنشین و ماندنی او در فیلم «من زمین را دوست دارم»، «آپارتمان شماره13» و «دو نفرو نصفی» از یادرفتنی نیستند. بازیگری که برخلاف انتظار تماشاگر در فیلم «بیست» کاهانی چهره دیگری از توانایی‌هایش را به رخ کشید و نقش‌آفرینی‌ غافلگیر‌کننده‌ای از خود نشان داد. نقشی که سیمرغ بهترین بازیگر مکمل مرد را برای او به ارمغان آورد. خمسه همچنان جزو بهترین گزینه‌ها برای سینمای کمدی و کودک و نوجوان ماست و هنوز می‌توان با دیدن او در یک نقش شاد شد و منتظر 
غافلگیر شدن ماند. 

 شما به‌عنوان یک کمدین در ذهن مخاطبان شناخته شده‌اید. از اینکه این‌طور شناخته شده‌اید، راضی هستید؟ آیا هدفتان در حرفه‌تان، کمدین شدن بوده است؟
قطعا راضی هستم و کمدین شدن مهم‌ترین اولویتم بوده است. درواقع کمدین شدن، انتخاب اول و آخرم بوده است. 
چقدر آموخته‌های آکادمیک و تمرینات می‌تواند به پرورش این ساختار و توانمند شدن یک کمدین کمک کند؟ 
بعد از خمیرمایه اصلی یعنی استعداد و وجود ساختار ذهنی و جسمی، تحصیلات و تجربیات به کمک خواهند آمد و به توانمندی بازیگر کمک می‌کنند. 
به نظرتان درحال‌حاضر ژانر کمدی در سینمای ما چه جایگاهی دارد؟
در همه جای دنیا مردم از آثار کمدی استقبال می‌کنند، در کشورما هم همین‌طور است، اما ساخت آثار کمدی نیاز به تجربه بیشتری دارد و ما در سینما و تلویزیون ایران کمتر کسی را داریم که کار کمدی انجام دهد. افرادی که کار کمدی می‌سازند از تعداد انگشتان دست هم کمتر هستند چون کار سخت‌تری است. 
چرا با وجود روحیه طنزپردازی در ایرانی‌ها و ساخت جوک‌های زیاد و استقبال از برنامه‌های طنز، به ژانر کمدی توجه نمی‌شود و فیلم‌هایی از این دست کمتر ساخته می‌شوند؟ 
کمرنگ بودن این ژانر در سینمای ما به‌دلیل سختی این نوع از آثار است. ساخت آثار کمدی واقعا دشوارتر از دیگر آثار است و از طرفی خنداندن مردم ایران سخت‌تر است. شاید بتوان آن‌ها را به‌راحتی تحت‌تاثیر قرار داد و اشک آن‌ها را درآورد، اما خنداندن همیشه کار سخت‌تری است. قطعا مردم از آثار خوب استقبال خواهند کرد ولی بالطبع کار خوب حاصل تخصص و تجربه است و کمتر کسی در ایران به‌این جایگاه رسیده است. 
به نظرتان آثار کمدی می‌توانند روی لایه‌های جامعه تاثیر بگذارند؟ چگونه این اتفاق خواهد افتاد؟
شادی یکی از نیازهای اصلی یک جامعه است و برای همین مردم در همه جای جهان از آثار خوب کمدی استقبال می‌کنند. بنا به نیاز جامعه کشش به‌این نوع آثار کم و زیاد می‌شود. 
شما علاوه بر حضور و تجربه در نقش‌های کمدی، نقش پررنگی در ژانر کودک داشته‌اید. آیا به سینمای کودک علاقه‌مند هستید؟ و این علاقه به‌دلیل این است که سینمای کودک پر از فانتزی و رگه‌های طنز است؟
من کتابی نوشته‌ام به نام «جایگاه کمدی در آثار کودکان» که به‌زودی چاپ می‌شود، دراین کتاب به‌طور مفصل به‌این مسئله پرداخته‌ام که چرا در آثار کودک و نوجوان، کمدی جایگاه بالایی دارد و چرا کودکان از فیلم‌های کمدی استقبال می‌کنند. به‌طور خلاصه می‌توانم بگویم که بچه‌ها به شادمانی نیاز دارند و از طرفی دنیای بچه‌ها با دنیای کمدین‌ها و آثار کمدی وجوه مشترکی دارد. این اشتراکات، ایجاد لبخند و شادمانی و سرور است و دیگری امید به آینده و بهبود شرایط است. همچنین دراین دو دنیا نشانی از شر و بدی وجود ندارد و همه‌چیز حکایت از خیرخواهی دارد. 
چقدر خودتان دنیای بچه‌ها را درک می‌کنید؟ آیا هنوز هم فانتزی و رویای کودکانه در سر دارید؟
بله من چون از این دنیا خارج نشدم، این حس و حال را در خودم زنده نگه داشته‌ام. من همیشه برای کودکان کار کرده‌ام یا در آثار کمدی حضور داشته‌ام که هر دوی این دو دنیا به دنیای فانتزی و رویا تعلق دارند. کسانی که دراین دو حوزه کار می‌کنند، سرشار از تخیل هستند  .
چطور این روحیه کودکانه و شادمانی را در خودتان زنده نگه داشته‌اید؟ آیا راهکار خاصی وجود دارد؟
زنده نگه داشتن این حس نیاز به یک جهان‌بینی و نگرش دارد و آن چیزی جز امید به تغییر و اصلاح، امید به حاکمیت خیر و خیرخواهی و امید به آینده نیست. 
آیا رویایی دارید که از کودکی آن را دنبال کرده‌ باشید؟
بله رویای همیشگی من دست یافتن به دنیای عاری از خشونت و بی‌عدالتی بوده است. دنیایی که صلح و دوستی و مهربانی در آن حاکم است و به‌نظرم این بزرگ‌ترین فانتزی و تخیل برای همه کودکان جهان است. 
فکر می‌کنید با وجود قصه‌های جذاب و ادبیات کهن ایرانی و سینماگران توانمند، چرا هنوز در سینمای کودک و نوجوان موفق   نیستیم؟ 
به نظرمن سینمای کودک در ایران دچار بدسرپرستی شده است. بدسرپرستی بزرگ‌ترین عامل آسیب به‌این ژانر است. اساسا تفکر و ایده‌ای برای اصلاح این نوع از سینما وجود ندارد. دولتمردان و مسئولان سینمایی ما متوجه این ضعف نیستند. نه آموزش‌وپرورش و نه هیچ نهاد دیگری قصد ندارند سرپرستی سینمای کودک و نوجوان را برعهده بگیرند و آن را اصلاح کنند و در مسیر درست خود هدایت کنند. همه درگیر مراسم‌های رسمی‌ای چون جشنواره‌های رشد و فیلم کودک و نوجوان و غیره هستند، ولی واقعیت این است که دل هیچ‌کس برای سینمای کودک نمی‌تپد. اگر توجه کنیم می‌بینیم که کودکان و نوجوانان ما خوراک فرهنگی خود را از فرهنگ رسمی و داخلی به دست نمی‌آورند. خوراک آن‌ها ازطریق ماهواره‌ها و فیلم‌های غیرقانونی و امثال آن تامین می‌شود، نتیجه این روند هم بزهکاری در جامعه و بروز مشکلات در آینده خواهد بود. 
به نظر شما کدام اثر در زمینه ادبیات، پر از فانتزی و رویای کودکانه است و می‌توانید از آن یاد کنید؟
«قصه‌های مجید» از مرادی کرمانی به‌خوبی به‌این نیاز پاسخ داده بود و آثار اولیه کیومرث پوراحمد در دهه 60 این ویژگی را داشتند. در آن دوران مدیریت نسبتا ثابتی در حوزه سینمای کودک و نوجوان وجود داشت، اما از دهه 70 به‌این سو کسی متولی این سینما نماند و نشد. با وجود قصه‌های خوب و مضامین عالی برای این طیف از جامعه، هیچ‌کس وارد این عرصه نشد، زیرا به‌اندازه لازم مورد استقبال قرار نگرفت. من در سال گذشته در دو اثر کودک و نوجوان بازی کردم که هنوز هیچ‌یک امکان اکران پیدا نکرده‌اند. فیلم‌های زیادی دراین زمینه ساخته می‌شوند که حتی یک گروه سینمایی وجود ندارد که بتوان آن‌ها را به نمایش گذاشت. این در حالی است که ما هر‌ساله بین پنج تا 9‌میلیون دانش‌آموز داریم. این موارد نشان‌دهنده این است که هیچ متولی برای این طیف آینده‌ساز جامعه وجود ندارد. بسیار گفته می‌شود که کودکان، آینده‌سازان مملکت هستند، اما کسی خوراکی برای آن‌ها درزمینه‌های مختلف تئاتر و سینما و تلویزیون فراهم نمی‌کند. 
 در آثاری که با بچه‌ها روبه‌رو و همبازی هستید، چطور با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید؟
یک عامل مهم و ساده وجود دارد به نام دوست داشتن. وقتی بچه‌ها را دوست داشته باشید، همه‌چیز به‌درستی و خوبی پیش می‌رود و اتفاقات خوب می‌افتد و آن‌ها را هدایت‌پذیر می‌کند. من چون بچه‌ها را دوست دارم به‌سمت آن‌ها و برنامه‌سازی در تلویزیون و آموزش آن‌ها هم می‌روم. 
کدام عامل باعث شد تا بتوانید دنیای کودک و نوجوانان را درک کنید؟ حرفه بازیگری‌تان به شما کمک کرد یا تحصیلاتتان در زمینه روانشناسی؟
این مسئله به شناخت بازمی‌گردد. شما می‌توانید یک پزشک باشید، اما از جهان کودکان شناخت درستی داشته باشید و اگر یک رفتگر یا آهنگر هم باشید، همین شناخت را داشته باشید. درعین‌حال می‌توانید یک روانشناس یا بازیگر باشید، اما شناختی از دنیای کودکان نداشته باشید. از طرفی این درک از امید به آینده و سازندگی شکل می‌گیرد و کسانی که به ساختن روزهای بهتر رسیده‌اند به‌این شناخت رسیده‌اند. این شناخت یعنی درک ضرورت آینده. 
چطور در اجرای نقش‌هایتان خلاقانه و ایده‌پردازانه عمل می‌کنید و به آن‌ها بعد می‌دهید؟
ارائه ایده متناسب با هر نقش یعنی حضور شش دانگ داشتن سر کار. وقتی شما سر کار حضور تام و تمام دارید، جسم و روح و خلاقیتتان هم دراختیارکار قرار می‌گیرد. خیلی از همکارهای ما فقط چند دانگ از حضورشان را با خود سر کار می‌آورند. نسل جدید به‌دلیل غیبت آموزش این‌گونه عمل می‌کنند و متاسفانه انضباط در کار به نسل بعد منتقل نشده است. آن چیزی که ما قدیمی‌ترها به‌عنوان یک اصل در تئاتر آموختیم. 
برخلاف انتظار، شما به‌خاطر بازی در نقشی بسیار جدی در فیلم «بیست» عبدالرضا کاهانی مهم‌ترین جایزه‌ سینمایی را به دست آوردید. چطور در ترکیب این فیلم قرار گرفتید و فکر می‌کردید که نقشتان دیده شود؟
لازم است این مطلب را تکرار کنم واژه کمدین به بازیگری اطلاق می‌شود که همزمان می‌تواند نقش کمدی و تراژدی بازی کند. من بازیگر کمیک نیستم که تنها در آثار کمدی حضور پیدا کنم. من کمدینی هستم که در عین بازی در نقش‌های کمدی، نقش‌های جدی در آثار سیروس مقدم داشته‌ام. اگر فیلم «بیست» توانسته موفق باشد، به هوشمندی کارگردان آن مربوط می‌شود. کاهانی با اینکه جوان است، کهنگی فیلمسازهای پیشکسوت را دارد، به‌همین علت همه بازی‌های فیلم «بیست» قابل‌توجه شده‌ است. همه در آن فیلم عالی بازی کردند چون به‌درستی هدایت شده‌اند. من توفیقم در آن کار را بیشتر مدیون هوشمندی کاهانی هستم. از طرفی به‌عنوان یک کمدین، علاقه‌مندم در آثار تراژیک و جدی هم حضور داشته باشم و خوشحالم که این موقعیت فراهم شد تا نشان بدهم فقط یک بازیگر کمیک نیستم. 
مهم‌ترین اتفاقی که در فیلم «بیست» افتاده است، انتخاب شما برای نقشی جدی و برخلاف تصور مخاطب بوده است. اتفاقی که در سال گذشته برای سعید آقاخانی به‌دلیل حضور در نقشی جدی در فیلم «خداحافظی طولانی» رخ داد. این غافلگیری کار ساده‌ای به‌نظر نمی‌رسد، این‌طور نیست؟
همین‌طور است. اولین ریسک متعلق به انتخاب کارگردان است که برخلاف انتظار و معمول عمل می‌کند و در مرحله بعد تلاش ما بازیگرهاست که به‌سمت این نوع نقش‌ها و اجرای یک غافلگیری می‌رویم. مخاطبان و داوران وقتی بازیگر کمیکی را در نقشی جدی می‌بینند، غافلگیر می‌شوند و نمونه‌هایی از این دست در سینما کم نبوده است. 
خود شما کدام نقشتان را بیشتر دوست دارید و در ذهنتان باقی مانده است؟
من خیلی در گذشته یا آینده سیر نمی‌کنم. من مثل بچه‌ها درحال به سر می‌برم و بر این اساس، آن کاری را که درحال‌حاضر انجام می‌دهم بیشتر دوست دارم. 
یکی از ماندگارترین نقش‌هایی که شما بازی کرده‌اید، بازی در نقش حبیب در فیلم «من زمین را دوست دارم» ساخته ابوالحسن داودی است. اگر قرار بود الان این فیلم ساخته شود، به‌گونه دیگری نقش‌تان را بازی می‌کردید؟ 
آن فیلم پر از فانتزی و مفاهیم ارزشی بود مثل بی‌توجهی انسان به زمین و دور شدن از مهربانی و عشق. فیلمی بسیار مفرح و شادی‌بخش. اگر دوباره چنین پیشنهادی وجود داشته باشد، با خوشحالی آن را خواهم‌پذیرفت. آقای داودی یکی از کارگردان‌های توانمند سینماست که امسال «رخ دیوانه» او به‌خوبی دیده شد و فکر می‌کنم اگر قرار باشد این اثر تکرار شود، اتفاق‌های دیگری در آن بیفتد و امیدوارم این توفیق تکرار شود. 
نقشی هست که هنوز آن را بازی نکرده باشید و آرزوی تجربه کردن آن را داشته باشید؟
همه ما بازیگرها و هنرمندان یک سینه سخن داریم که گاهی بخش کوچکی از آن فرصت عرضه پیدا می‌کند. ما باید آثار بسیاری را تولید کنیم که هنوز موفق به تولید آن‌ها نشده‌ایم. دراین مسیرنیاز به یک سعه‌صدر از طرف مسئولان به‌خصوص در زمینه کمدی داریم. در همه جای جهان، کمدی بدون انتقاد شکل نمی‌گیرد و لازم است که به مسئولان یا طبقات اجتماعی ما برنخورد و این اتفاق هنوز در جامعه ما نیفتاده است. درنتیجه هنوز موفق به تولید آثار راستین کمدی نشده‌ایم، زیرا از روحیه انتقادی لازم برخوردار نیستیم و اعتمادبه‌نفس لازم را نداریم. آرزوی من این است جامعه ما به درجه‌ای از رشد برسد که بتواند انتقاد را تاب بیاورد و به آن پشت نکند یا از آن سوءتعبیر نداشته باشد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
تبلیغات